Srpen 2018

Já, Simon

24. srpna 2018 v 13:29 | rybiczka86 |  přečetla jsem....

Já, Simon

zdroj obrázku: google.com

Autor: Becky Albertalli
Překladatel: Anna Vrbová
Žánr: světová literatura, literatura pro mládež, romány
Hlavní postavy: Simon Spier
Vedlejší postavy: kamarádi a spolužáci Simona (Lea, Abby, Nick, Martin, "Blue"), Simonova rodina

Charakteristika jedné z hlavních postav:
Pro charakteristiku postavy jsem si vybrala Simona, nejen proto, že je to právě on, kdo je hlavní postavou celého příběhu, ale také proto, že mi byl nejvíc sympatický. Simonovi je 16 let, chodí na střední školu a je gay. Bojí se projevit své city, je spíš introvertní. V kolektivu je oblíbený, je milý, průměrný student. Ke své rodině a přátelům se snaží chovat citlivě. Své chyby (chování, rozhodnutí) si uvědomuje a snaží se je napravit. Záleží mu na tom, co si o něm myslí jeho okolí.

Obsah knihy:
Simon je průměrný středoškolák, který si přes e-mail dopisuje se záhadným chlapce s přezdívkou Blue. I Simon píše pod falešným jménem. Je totiž gay a zatím si nepřeje, aby to okolí vědělo. Má strach z toho, jak by zareagovali jeho spolužáci, kamarádi a rodina.

Jednou se zapomene odhlásit ze školního počítače a jeho soukromou korespondenci objeví spolužák Martin, který chce po Simonovi, aby mu pomohl sblížit se s Abby, na oplátku pak nikomu nevyzradí jeho tajemství. Před Simonem je tedy nelehké rozhodnutí - má pomáhat neoblíbenému spolužákovi nebo čekat, až bude jeho tajemství prozrazeno?

Přes e-mailovou komunikaci se Simon postupně zamilovává do Blua. Kdo je tento záhadný mladík? A jak budou rodiče a nejbližší přátelé reagovat na jeho orientaci, a jak vůbec něco takového říct například otci, který o homosexuálech neustále vtipkuje?

Citát:
"Á propos - nemyslíš, že coming out by měli podstoupit všichni? Proč je za výchozí stav považovaná zrovna heterosexualita? Ty rozpaky by si měl zažít každý a při té příležitosti se k něčemu oficiálně přihlásit, ať už k hetero-, homo-, bisexualitě nebo čemukoli jinému. To jen tak na okraj."

Citát jsem vybrala proto, že každý jistě zažil nějaké "rozpačité" přiznání před rodiči. Naprosto přesně si dokážu vybavit moment, kdy jsem mamce přiznala, že chodím s o dost mladším klukem. Takže se dokážu vcítit do Simona a jeho obav z toho, jak budou lidé reagovat.

Zhodnocení knihy:
Příběh se mi líbil, byl napínavý a vtáhl mě do děje hned po několik stránkách. Postavy byly lehce zapamatovatelné a prožívali s hrdinou nebo mezi sebou zajímavé okamžiky. Bylo hezké vrátit se do středoškolských let, kdy mnozí z nás prožívají první lásku nebo naopak neshody mezi kamarády.

Poučení z knihy:
Dospívající by se neměli bát být sami sebou, i když to znamená být jiný než ostatní. Díky knize mám nový pohled na lásku mezi dvě muži.

Jak jsem se ke knize dostala? Doporučil mi ji někdo?
Na internetu mě zaujala ukázka k novému filmu Já, Simon. A když jsem zjistila, že existuje kniha, podle které byl film natočen, rozhodla jsem se si ji přečíst. Nikdo konkrétní mi ji nedoporučil, já bych ji naopak doporučila všem dospívajícím čtenářům, kteří zažívají něco podobného jako Simon a zároveň všem rodičům, kterým jejich dítě oznámí: Mami, jsem gay.

zdroj obrázku: google.com

autor: Becky Albertalli
rok vydání v ČR: 2017
original Simon vs. the homo sapiens agenda 2015
žánr: světová literatura
vydal: Yoli
počet stran: 292
překlad: Anna Vrbová
celkové hodnocení: 5/5
hodnocení obálky: 4,5/5

*na motivy knihy byl natočen film Já, Simon
vyšlo také pod názvem Probuzení Simona Spiera

Roztomilé malé lhářky

23. srpna 2018 v 8:36 | rybiczka86 |  přečetla jsem....
Motto: Nikdy nevěř hezké holce se strašlivým tajemstvím...

Každý před svým okolím skrývá určité skutečnosti, o kterých nechce, aby se dostali ven. Čtveřice dívek - Aria, Emily, Hanna a Spencer o tom ví své. Jejich životy jsou víceméně spokojené do doby než se do města přistěhuje nová dívka - Alison. Všichni ji zbožňují, všechny holky chtějí být jako ona, každý s ní chce kamarádit, nikoho nenapadne, že i ona může mít nějaké hrozivé tajemství.

Když si Ali vybere za kamarádky právě Arii, Emily, Hannu a Spencer všechno se změní. Holkám rázem roste popularita, a tak se snaží, aby o kamarádství s Alison nepřišly. Mají tajemství nejen před ní, ale i před sebou navzájem. Alison se však podaří všechna tajemství odhalit a svým kamarádkám tak ubližovat.

Jednoho večera Alison záhadně zmizí a s ní i její kruté chování vůči kamarádkám. Jaké je ovšem jejich překvapení, když se v mobilu objeví sms se záhadným podpisem -A. Napsala ji snad Alison? Holky se pouští do pátrání po záhadné A., které navždy změní životy všech.Jak dlouho jsem serii četla?
První díl jsem četla v polovině března a poslední díl jsem přečetla v srpnu, takže 6 měsíců. Serie má celkem 16 dílů.

Musela jsem se někdy nutit, abych pokračovala ve čtení?
Ze začátku ne, zlom přišel až u 10. dílu, tam jsem cítila, že už mě čtení tolik nebaví. Přišlo mi, že se autorka jen motá v kruhu a děj zbytečně natahuje. Tento stav trval 3 díly, pak mě čtení zase chytlo a poslední díly už jsem hltala jedním dechem.

Co se mi na knihách líbilo?
To jak si autorka umí pohrát se čtenářem a nenásilně mu vnutit svůj názor. Dále to, že si serie i přes celkem velký počet dílů zachovala napětí.

Rychlost děje?
Knihy se čtou samy, děj ubíhá rychle, příběh je psaný opravdu pěknou, čtivou formou.

Byl závěr překvapivý?
Vlastně ani ne, protože celý příběh k takovému konci ukazoval. Spíše okolnosti toho, jak se vše odehrálo a jednání postav mě stále udivovalo.

Je něco, co se mi nelíbilo?
Věčné vracení k předchozím dílům. Čtenář přece ví a pamatuje si, kdo byl původní A., tak mi přišlo zbytečné to neustále v každé další knize opakovat. Ze začátku mi vadily i reklamy na butiky, značky mobilů, aut a tak podobně, postupem času už jsem názvy vynechávala s dějem to stejně nijak nesouviselo.

Jaké jiné knize se tato podobá?
Trochu mi připomíná Krásné zlo (Rebecca James),kde si Alice vybere za kamarádku Katie, aby z ní vytáhla její tajemství a následně jí tím mohla ubližovat.

Závěrečné hodnocení: 4,5 z 5

autor: Sara Shepardová
rok vydání v ČR: 2011 - 2016
original Pretty little liars 2006 - 2014
žánr: světová literatura
vydal: BB art
stránek celkem: 4.097
překlad: Anna Školníková
celkové hodnocení: 4,5/5
nejhezčí obálka: 11. díl
*na motivy knihy byl natočen seriál Prolhané krásky