Noc literatury 2015

19. května 2015 v 15:41 | rybiczka86 |  různé :)
Před týdnem jsme s kamarádkou navštívily akci s názvem Noc literatury. Akce se konala na 11 různých místech v Plzni. My jsme navštívily 5 z nich. Čtení začínalo v 18 hodin a herci četli přibližně 15 až 20 minut. Na všech místech se četlo zároveň vždy v půl a v celou hodinu.


zdroj: google.cz


Jako první jsme navštívili divadlo Dialog, kde David Brabec četl ukázku z knihy Wolfganga Herndorfa s názvem Písek. Pan Brabec byl velice potěšen, že návštěvníci akce začali právě u něho. Ukázka byla docela pěkná, dobře čtená, místy velice vtipná. Co mě osobně chybělo, byla třeba alespoň mírná změna hlasu u postav.


Pak jsme zamířily do vědecké knihovny, kde Soňa Kratochvílová četla ukázku z knihy Zamilovanosti od Javiera Maríase. Paní Kratochvílová se své role zhostila opravdu báječně. V úryvku, který četla byla hlavní postavou žena jménem Marie, další postavou byl spisovatel, který jako jméno používal dvě přijmení za sebou, bohužel si teď nemůžu vybavit jak jen to bylo... Paní Kratochvílová měnila hlas podle postav, i podle toho, jestli právě mluví vypravěč. Tahle ukázka byla naprosto dokonalá. Kamarádka mi později říkala, že tohle čtení se jí líbilo ze všech nejvíce.

zdroj: rajce.net, fotograf Milan SvobodaPoté jsme navštívily knihovnu Západočeského muzea, kde Milan Hajn četl z knihy Gerron od Charlese Lewinského. Tato ukázka byla o německém herci a režisérovi židovského původu,který měl pro nacisty udělat film. V ukázce se dohadoval se ženou, jestli je přežití důležitější než čest člověka.

Výběr pana Hajna pro tuto ukázku byl vážně povedený. Jeho vzhled mi (a teď to pravdu nemyslím špatně) připomínal židovského chlapce. Tmavé, lehce kudrnaté vlasy a velký nos.
Posuďte sami:
zdroj: facebook

Ukázka se poslouchala úplně sama, možná i díky příjemnému zabarvení hlasu pana Milana.


Pak naše cesta směřovala do městské knihovny. Čtení se konalo na její půdě. Marně jsme čekaly na výtah, který by nás do 4. patra vyvezl, a tak jsme šly pěšky. Jen doufám, že jsme ten výtah nerozbily my, když jsme ho chtěly přivolat.

Tady na nás čekala paní Blanka Luňáková s knihou plnou povídek od Marethe Lindtrømové. Jako ukázku nám četla povídku s názvem Pod hladinou, která byla o matce a její dceři, které jedou spokojeně metrem. Ovšem pouze do té doby než je přepadne muž s nožem.

I paní Luňáková se svého čtení zhostila na výbornou. Kde bylo třeba ubrat na hlase, tam ubrala. Používala jiný hlas pro ženu a jiný (hodně hrubý a drzý) pro muže. Jako vypravěč četla velmi klidným hlasem, ale i tak byla ukázka tak napínavá, že jsem úplně cítila, jak se ve mě všechno sevřelo a jak mi buší srdce.


zdroj: facebook

Jako poslední zastávku jsme zvolily rakouskou knihovnu. Tady četl Petr Borovský ukázku z knihy Krvavý vítr od Jakoba Melandera. Šlo o úryvek z prvního dílu detektivní série o Larsu Winklerovi. Pan Borovský četl velice příjemně, jen hlasy mi k postavám nešly. Přece dospělý chlap nemůže mluvit jako patnáctiletá holka...

zdroj: rajce.net, fotograf Milan Svoboda

Při putování literární nocí jsme strávily 2 naprosto úžasné hodiny a navštívily místa, kam bychom se asi jen tak nedostaly. Favorita mojí kamarádky už jsem prozradila. A co se nejvíce líbilo mě? Protože se nedokážu rozhodnout jen pro jednu ukázku, rozdělila jsem svou přízeň mezi mé tři největší oblíbence.

Na první místo bych dala paní Luňakovou, hlavně pro to vystižení dramatických chvil.
Na druhé místo pak dávám pana Hajna, který mě přesvědčil nejen svým vzhledem ale i příjmeným přednesem. Dlouho jsem myslela, že první místo bude patřit právě jemu.
A na třetím místě je paní Kratochvílová, protože u její ukázky jsem se opravdu pobavila a upřímně zasmála.

Byl to magický večer a na závěr musím říct, že se mi akce moc líbila. Pokud bude i příští rok, ráda se opět zúčastním. Pro knihomola jako jsem já, to byl úplný balzám v dnešní uspěchané a pro mě ne úplně příjemné době.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama