Říjen 2014

Lovkyně snů - Procitnutí

31. října 2014 v 8:47 | rybiczka86 |  přečetla jsem....

Lovkyně snů - Procitnutí - Lisa McMann


Lovkyně snů je série tří knih o sedmnáctileté Janie, která se stává součástí snů jiných lidí. Procitnutí je první díl z této trilogie.

Zatím tedy musím říct, že se mi kniha moc nelíbí, hlavně styl spisovatelky. Nebo jestli je to překladem? Nelíbí se mi jak je to vyprávěné. Celkově je v knize zmatek. Realita je psaná jedním stylem písma a sen jiným, ale že by to bylo nějak extra přehledné, se teda říct nedá. Dám knize šanci a přečtu jí. Teď trochu lituju, že jsem si koupila i druhý díl....

autor: americká autorka narozená 27. února 1968. Její první kniha Procitnutí se umístila na předních příčkách žebříčku nejprodávanějších knižních titulů pro děti a mládež. Inspiraci našla ve svém vlastním snu. Kromě knih pro děti píše také povídky, eseje a literaturu faktu.

vypravěč: vševědoucí (= není to žádná z postav)

místo děje: nevím, ale asi je to Amerika, je zmíněno například místo North Side a South Side .

jazyk: vypravěč používá spisovný jazyk a postavy víceméně také

čas děje: 21. století

postavy:
Janie - hlavní postava, která ve spánku vidí, co se zdá jiným. Kolikrát mi přijde jako úplná blbka, když od sebe odstrkuje Cabela
Carrie - kamarádka Janie, baví se i s Melindou, ale asi jen proto, že je bohatá
Melinda - nejdřív Janie šikanovala a posmívala se jí kůli oblečení. Melinda je z bohaté rodiny, proto nad Janie ohrnuje nos, protože ta pochází z chudých poměrů
Shay - kamarádka Melindy, chce sbalit Cabela
Cabel - ale já mu říkám Caleb, (nevím jak bych to jeho jméno měla vyslovovat Kejbl, Kejbil, Kábel? :D ), jinak mi přijde jako docela fajn kluk, má zájem o Janie, pochází ze stejné čtvrti i ze stejných poměrů jako ona

co je v knize řečeno: asi bych použila motto: "Chceš, běž, dokážeš."

téma: sny, pomoc druhým


autor: Lisa McMann
rok vydání: 2011, originál Wake 2008
vydal: Fragment
stránek: 216
hodnocení knihy: 3/5
hodnocení obálky: 4/5
hodnocení podle DK: 72% (ke dni 31-10-14)


Horory na dobrou noc

29. října 2014 v 16:23 | rybiczka86 |  přečetla jsem....

Horory na dobrou noc - Anthony Horowitz


Útlá knížka plná strašidelných nebo i méně strašidelných povídek. Nejvíc se mi líbila hned ta první s názvem Vana.


autor: narozen 5. dubna 1955, známý britský spisovatel a scénárista, proslavil se díky sérii románů o dětském agentovi Alexu Riderovi, píše především knihy pro mládež.

vypravěč: střídá se vypravěč vševědoucí a vypravěč hlavní postava

místo děje: Velká Británie, hlavně Londýn a jeho blízké okolí

jazyk: postavy i vypravěč používájí spisovný jazyk, vypravěč střídá ich- a er-formu

čas děje: děj se odehrává v 21. století
autor: Anthony Horowitz
rok vydání: 2010, originál Horowitz Horror 1999
vydal: BB art
stránek: 190
hodnocení knihy: 4/5
hodnocení obalu: 5/5
hodnocení podle DK: 72% (ke dni 29-10-14)

Vítěz je sám

28. října 2014 v 16:59 | rybiczka86 |  přečetla jsem....

Vítěz je sám - Paulo Coelho


Kniha mě zaujala hlavně popisem, myslela jsem, že bude zajímavá a napínavá. Zajímavá a napínavá byla, ale až ke konci. Ze začátku jsem se dost nudila, nevyznala se v postavách a do čtení se nutila. Zlom nastal asi tak v polovině knihy a ke konci jsem jí zhltla jedním dechem.

autor: Narodil se v srpnu 1947. Pracoval jako ředitel divadla a herec, textař a novinář. Jeho knihy patří k nejprodávanějším knihám na světě.

vypravěč: není žádná z postav (= vševědoucí vypravěč)

místo děje: filmový festival v Cannes, Francie

jazyk: postavy i vypravěč používají spisovný jazyk, vypravěč používá er-formu

čas děje: 21. století

co je v knize řečeno: myslím, že autor chtěl hlavně naznačit, že někteří lidé si nezaslouží oběti, které jim přinášíme

téma: peníze, úspěch a mocautor: Paulo Coelho
rok vydání: 2009, originál Ovencedor está só 2008
vydal: Argo
stránek: 380
hodnocení knihy: 2/5
hodnocení obálky: 1/5
hodnocení podle DK: 73% (ke dni 28-10-14)

Jeden den, který bych ráda změnila

13. října 2014 v 13:47 | rybiczka86 |  různé :)
Je spousta dní, který bych ráda změnila, ale výběr toho jenoho nebyl zas tak složitý. Stalo se to někdy v roce 2008 nebo nějak tak.

Tenkrát jsem chodila s jedním klukem. Byla jsem nemocná a trávila jsem nemocenskou u něj i s Nikčou (můj pes). Moji rodiče bydleli a vlastně ještě pořád bydlí ve stejném paneláku jen ve druhém vchodě.

Jemu se rozbil počítač, tak jsem mu nabídla, že mu zapůjčím vlastní. Vzala jsem klíče, zabouchla jsem a že si obuju boty, když najednou jsem uslyšela Nikčin výštěk. Takový jako když jí někdo nechtěně šlápne na ocásek nebo na pacičku. Ono jí vždycky bylo všude plno, motala se pod nohy, takže se tyhle nehody stávaly bohužel dost často. Mávla jsem nad tím rukou a běžela k našim.

Když jsem se vrátila, ptala jsem se ho, proč Nikča tak vyštěkla, když jsem odcházela. On řekl, že jí dal přes zadek, protože mu strkala čumák do talíře s jídlem. Tomu jsem nevěřila, protože tohle Nikča, alespoň když byla štěně, nikdy nedělala.

Taky mi bylo divný, že mě nevítá a tak jsem se ptala, kde je. On řekl, že neví. Začala jsem jí hledat. Napřed v koupelně, pak v ložnici, dokonce i ve skříni, ale nikde jsem ji nemohla najít. Pak jsem šlápla na deku u postele, kde spávala a něco jsem přitom rozšlápla. Odkryla jsem deku a pod ní byly piškoty. Spousta piškotů.

Tak se ptám znova, proč jí dal tolik piškotů. A on, že se před ním schovala, tak jí chtěl nalákat zpátky, volal na ní, ale ona nepřiběhla, tak jí dal piškoty, ale ani ty ji nezlákaly. To už mi začalo být hodně divný. Hledala jsem teda dál, až jsem jí chudinku našla za stolkem s televizí zamotanou v kabelech. Nikdy nezapomenu na ten její smutnej a nepřitomnej pohled. V očích výčitku - proč jsi mě tu s ním nechala??

Snažila jsem se ji dostat ven, ale nešlo mi to. A on místo toho, aby mi pomohl, seděl radši v kuchyni u počítače.

Pohádali jsme se a on nakonec řekl, že ji nepraštil přes zadek, ale přes čumák, že se ohnal a praštil ji, ale že nechtěl.

Stávají se různý věci, nakonec jsem mu to odpustila a Nikča taky.

Jenže, když jsme se rozešli, vyplula pravda na povrch. Nevím jestli startem toho bylo opravdu to, že mu vlezla do talíře, ale faktem je, že ten hajzl hnusnej dal Nikče pěstí do čumáku a ještě se tím chlubil. Když se ho někdo zeptal, proč to udělal, řekl, že proto že mu zničila koberec, jak na něj čůrala. Ježiši bylo to štěně a loužičku tam udělala všeho všudy jen dvakrát.....

Takovýhle lidi bych nejradši postřílela a tenhle den smazala jednou pro vždy ze svýho i z Nikčina života......Copak vy byste dokázali se podívat do těhle očí a udeřit vši silou pěstí?? Já teda ne......